גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
מאמרים
דולצ'ה ויואצ'ה

דולצ'ה ויואצ'ה

 

מוצ”ש, רידינג 3, המופע המשותף של גיל שוחט ומארינה מקסימיליאן בלומין. היה זה אחד מאותם ערבים חורפיים שמאוד מפתה בהם להישאר בבית. טוב שלא עשיתי זאת. אתה אף פעם לא יודע במה תעלה לך הכניעה לעצלות של הרגע, איזו חוויה בלתי נשכחת אתה עלול לפספס. ואכן היה זה ערב מיוחד במינו, מאלה שלא נשארים מאחור כזיכרון רחוק בבוקר שאחריי, אלא הולכים איתך הלאה כברת דרך.

לא כל יום רואים מופע אשר מעיז לקפץ בין באך לסשה ארגוב, בין רחמנינוב למתי כספי. הקהל חווה עולמות מוסיקליים שונים – מהנגינה הוירטואוזית של שוחט על הפסנתר, דרך היצירות הקלאסיות שמנגן האנסמבל בניצוחו של שוחט, וכמובן ההופעה המרגשת של מארינה – הן בשירה אינטימית עם הפסנתר והן בשילוב עם האנסמבל. מדובר במגוון רחב של סגנונות מוסיקליים המובאים בקפידה זה לאחר זה במהלך הערב, ארוגים ביד עדינה ומכוונת במופע אשר יצוק כולו מרגעים של רגש, מזוקקים היטב.

גיל ומארינה מגיעים מרקע מוסיקלי שונה אך על הבמה מביא כל אחד מהם את החותמת האומנותית שלו, ושתי אלו מתמזגות לידי ישות מוסיקלית אחת. “הכפפה התלבשה על היד”, אומר שוחט. “אני נותן למארינה את ההרמוניה שמאפשרת לה לפרוח. על הבמה קורה משהו חדש ומשותף, וזו המהות של העניין”. מארינה מוסיפה כי “לגיל יש איכות מעצימה. הוא מאפשר לי נינוחות – לשיר, להתחבר לטקסט ולמלודיה, לחקור”. נראה כי בין השניים נרקמה חברות אמיתית, ואולי זו הסיבה שהם מצליחים ליצור חיבור כה טבעי בין עולמות מוסיקליים שונים כל כך, עד כי נותר לתהות מדוע לא עשו זאת קודם.

“כל דבר קורה מתי שהוא צריך לקרות”, מסביר שוחט. “את היוזמה הראשונית עשה משה רעות, המפיק של המופע, שאני עובד איתו כבר 12 שנה. משה חושב כאומן. הוא אוהב חיבורים לא שגרתיים. ואז דיברנו עם מארינה, בחרנו נגנים לאנסמבל, והתחלנו בעבודה של כמה חודשים על תזמורים, עיבוד מוסיקלי וחזרות”. גם מבחינת מארינה שיתוף הפעולה הזה הגיע בזמן הנכון. “לפני כן לא יכולתי לסגור מעגל עם הרקע הקלאסי שלי, זה תהליך שלקח זמן, ואין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר עם גיל כי כשהוא מנגן זה לא רק מוסיקה קלאסית אלא הרבה מעבר, נוצר משהו הרבה יותר גדול ודינמי”.

כמו זר פרחים צבעוני ומרהיב אשר מפתיע את מקבליו ומרטיט את הלב בריחו המשכר וביופיו, כך מצליח המופע להלהיב, לרגש ולעורר את החושים בזכות אותה שזירה רגישה ומדוייקת של קטעים בודדים לידי הזר המוסיקלי המושלם. המעברים המהירים בין סגנונות מוסיקליים שונים הדוגמים נקודות ציון על ציר ההיסטוריה, התרבות והשפה, מייצרים קרקע פוריה לסינתזה ייחודית וחדשנית, שנדרש לא מעט אומץ כדי לקיימה. “אנחנו ציפורים נדירות”, אומרת מארינה. “במוסיקה הקלאסית יש המון נוקשות, ומה שאנחנו עושים פה הוא לא דבר מובן מאליו. אנחנו נהנים מהתקופה הזאת שמאפשרת פיוז’ן, פילוסופיה אומנותית, חשיבה אומנותית, וכמובן מהפכנות. זה לא דבר פשוט, אבל אנחנו ציפורי דרור”.

שוחט מסביר כי מבחינתו מדובר בתופעה תרבותית של ממש. “אנשים אומרים שזה שינה את תפיסתם המוסיקלית”, הוא מספר. “המהות של הערב הזה היא להביא את המוסיקה הקלאסית לכולם. למרות שהמוסיקה הקלאסית נכתבה במשך אלף שנה ומהווה את סמל המצוינות, כיום היא כלל לא נמצאת בשיח הציבורי. כאן אנחנו יוצרים את החיבור, ולכן זו אומנות שמעבר לאלמנט הבידורי. יש לנו את מארינה שהיא הטופ של הזמרות ו-8 נגני אנסמבל שהם נבחרת ה-NBA של המוסיקה הקלאסית, וביחד אנחנו מעלים מופע שהוא לא רק הנאה לקהל אלא גם סוג של שליחות”.