גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
מאמרים
טעימות מאנדלוסיה

טעימות מאנדלוסיה

חבל אנדלוסיה שבדרום ספרד הוא חבל הארץ המרתק והאקזוטי ביותר בספרד. יש פה שילוב של ערים שטופות שמש וחופים נפלאים, לצד הרים נישאים ואוצרות ארכיטקטוניים מרשימים.
די אם נזכיר את ארמון אלהמברה בגרנדה עם הגנים הקסומים שמקיפים אותו, את המסגד הגדול של קורדובה ואת מצודת סביליה. יש פה גם תרבות מרתקת, עם ריקוד הפלמנקו החושני, המוזיקה הייחודית לאזור ותהלוכות ופסטיבלים הרבים המתקיימים בו. ולסיום, זהו אזור עם היסטוריה עשירה ומרתקת, בייחוד בכל הנוגע למוסלמים שהותירו את חותמם על האזור וליהודים שזכו פה לשגשוג בלתי רגיל. הנה הצצה לפסיפס המגוון שיש לאנדלוסיה להציע:

 

הרמבםתור הזהב של יהודי ספרד באנדלוסיה בין המאות ה-12-10 זכו הקהילות יהודיות שתחת שלטון המוסלמים בספרד לשגשוג שלא היה כמותו, בתקופה שמכונה “תור הזהב של יהודי ספרד”. למעשה, התקופה הזו החלה עוד קודם, לאחר שהמורדים כבשו את ספרד מידי הנוצרים, והיהודים, שקיבלו את המוסלמים בברכה, החלו סוף סוף להפגין את יהדותם בגלוי ואף למלא תפקידים חיוניים בספרד.

התקופה הזו הגיעה לשיאה במאות ה-12-10 והיא בלטה לטובה במיוחד באנדלוסיה. מי שפילס את הדרך לתור הזהב של יהודי ספרד הוא חסדאי אבן שפרוט, תושב קורדובה, שהיה רופאו האישי של שליט ספרד עבד אל רחמן השלישי ובהמשך קודם להיות יועץ דיפלומטי בכיר, שגישר בין ספרד הנוצרית לספרד המוסלמית ואף שיפר את מצבם של היהודים בממלכה. יהודי נוסף שהגיע לעמדות מפתח היה רבי שמואל הנגיד, שהיה שר האוצר ושר הצבא בגרנדה ואף שימש כווזיר הגדול, משרה השנייה בדרגתה רק למלך גרנדה.

בתקופה זו גם חיי הרוח היהודים בספרד, ובייחוד באנדלוסיה, היו בפריחה. פעלו כאן הרבה משוררים, פילוסופים ופרשני משנה ותלמוד, אשר כתביהם מככבים עד היום בארון הספרים היהודי. כמה מהשמות הבולטים בתקופה הם המשורר, הבלשן, הפילוסוף ופרשן המקרא רבי אברהם אבן עזרא, המשורר והפילוסוף רבי שלמה אבן גבירול, המשורר, הוגה הדעות והרופא רבי יהודה הלוי, שגם שימש כרופא החצר של מלך קסטיליה, וכמובן, הרמב”ם, שהיה איש אשכולות, מדען, רופא ומגדולי הפוסקים בכל הדורות.

 

פלמנקו
אחת האסוציאציות הראשונות שעולות בהקשר של אנדלוסיה היא הפלמנקו – אותו ריקוד מסוגנן שמלווה בנגינת גיטרה קצבית. מקור השם פלמנקו הוא במילה Flama שמשמעותה להבות אש, מה שבהחלט מתאים לריקוד החושני והיצרי הזה. חבל אנדלוסיה נחשב לבירת הפלמנקו, אשר נולד באזור זה במאות ה-14 וה-15. ראשיתו של הפלמנקו בשירים צועניים שעסקו בחייהם של הצוענים לצד שירי אהבה, שהיו מלווים במחיאות כפיים (המכונות פאלמס) וברקיעות קצביות. לאלה התווספה בהמשך נגינת כלי מיתר, ואילו הריקוד הגיע רק אחר כך. בשנים האחרונות הצטרף לחגיגה גם תוף הפלמנקו, הקחון.

למרות שהדגש מושם על רקדנית הפלמנקו, הלבושה בשמלה ססגונית ומלווה באביזרים כמו מניפה, צעיף וקסטנייטות, אסור לשכוח גם את הרקדן, שלובש מכנסיים גבוהי מותן ונועל מגפי פלמנקו אשר משמשות אותו ברקיעות הרגליים המפורסמות.

flamenco

 

התרבות המוסלמית
בשנת 711 פלשו לספרד כוחות מוסלמים ממרוקו. המוסלמים שלטו באזור כ-500 שנה, והותירו את חותמם יותר מכל תרבות אחרת ששלטה באנדלוסיה. זו היתה תקופה של פריחה באזור, שהתבטאה גם בסובלנות וכבוד כלפי היהודים, מה שאפשר את תור הזהב של יהודי ספרד. המורים הנהיגו חינוך חינם באנדלוסיה ופתחו אוניברסיטאות מצליחות, כאשר מוסלמים ויהודים כאחד מילאו תפקידי מפתח בהתפתחות האסטרונומיה, הרפואה, הפילוסופיה והמתמטיקה.

 אחד התחומים בהם ההשפעה של המורים ניכרת עד היום הוא הארכיטקטורה. אנדלוסיה מפורסמת במבנים המורים המרשימים שלה, בעיקר בערים גרנדה, קורדובה וסביליה. האדריכלות המורית הגיעה לידי שיא במתחם האלהמברה, מתחם ארמונות ומבצרים בגרנדה, עם כיפות, קשתות, חצרות פנימיות וגנים מרהיבים עם בריכות ומזרקות. מבנים מרשימים נוספים הם מצודת סביליה, המוקפת גם היא בגנים נהדרים, והקתדרלה של קורדובה, מבנה של מסגד מהמאה השמינית שבתוכו נבנתה קתדרלה מהמאה ה-13, שילוב מרתק של אדריכלות מורית ורנסאנסית. כל המבנים האלה הוכרזו כאתרי מורשת עולמית של אונסק”ו.

shutterstock_3529151 Alhambra