גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
סופ"ש של תרבויות

דרכים היסטוריות

מלון גולדן קראון, נצרת | 18 - 20 אוקטובר 2018

דרכים היסטוריות, מושג הדרך בפילוסופיה, באמנות ובמוסיקה: דרך המשי, דרך הבשמים, דרך האינקה, דרך היין, דרך עולי הרגל, דרך הזמר העברי ופורצי דרך בקלאסיקות המוסיקה. בסוף שבוע זה נצא למסע בן שלושה ימים אל הלא נודע, אל דרכים חוצות יבשות,אל פסיפס של נופים, סחורות, דתות, תרבויות וכמובן גם בעקבות נתיבי דרך מוסיקליים.

דרכים היסטוריות

תוכנית הסופ"ש:

הרצאה
"השביל הזה מתחיל כאן"
יום חמישי 17:00

סיפורים, תמונות ומוסיקה בהרצאה המוקדשת לדרכים עתיקות, שבילים ייחודיים, מסעות ולמושג הדרך (דרך חיים, דרך הטבע, דרך ללא מוצא ועוד).
מרצה: יואל שתרוג, צלם גיאוגרפי

קונצרט
בטהובן פורץ הדרך במוסיקה הקלאסית
יום חמישי 21:00

"מהיום המוסיקה כבר לא תהיה מה שהיתה!" כך פסק נחרצות המלחין יוזף היידן לאחר ששמע לראשונה את ה"ארואיקה" של בטהובן. על בטהובן, האיש בצומת הדרכים החשוב של תרבות המערב, שפתח דלתות לעולם מוסיקלי נועז וחדש.
בהנחיית יוסי שיפמן ובביצוע הכנר אורי ויסנר לוי והפסנתרנית אירית רוב בקטעים מתוך "סונטת קרויצר",סונטת "האביב", סונטת "אור הירח", הקונצ'רטו לכינור ועוד.

הרצאה
על אם הדרך - "דרך המשי"
יום שישי 10:00

נתיבי הסחר הקדומים באסיה שראשיתם בסין וסופם באירופה זכו לכינוי הרומנטי "דרך המשי". האם מדובר בדרך אחת או ברשת ענפה של דרכים, האם רק משי נסחר או שמא גם סחורות נוספות ולצידן רעיונות תרבותיים ומדעיים? נברר את נסיבות עלייתה ונפילתה.
מרצה: יותם יעקובסון, חוקר תרבויות אסיה

הרצאה
הזן - דרך של מחשבה
יום שישי 11:45

כיצד לימוד ללא לימוד ודרך ללא דרך כבשו לבבות במשך הזמן? נציץ אל אחת מדרכי המחשבה המקוריות והמרתקות בתולדות ההיסטוריה האנושית.
מרצה: חיים שוסטר, מומחה לדתות ותרבויות המזרח

הרצאה
דרך האינקה
יום שישי 17:00

רשת הדרכים הקדומה של ממלכת האינקה בדרום אמריקה היא מפעל הנדסי מרשים של אלפי קילומטרים, אשר שימש להעברת סחורות, ידיעות, וכוחות צבא למרחקים ארוכים. בחלקן ניתן לצעוד גם כיום. המסע בדרכים אלו עובר בפסיפס מגוון ועשיר במיוחד של נופים, מתחקה אחר סודות העבר המפואר, ומזמן מפגשים עם מסורות המתחדשות בקרב צאצאי האינקה.
מרצה: ד"ר שרית פז, חוקרת ארכיאולוגיה קדומה

מופע
דרכים כפריות Country Roads
יום שישי 21:00

מוני ארנון וסוזי מילר במופע מרגש לאורך נתיבי מוסיקת הפולק והקנטרי האמריקאיים. ביצועים לשיריהם הידועים של ג'ון דנוור, דולי פרטון, ג'וני קאש, בוב דילן, ג'ואן באאז, ריקי נלסון, אלביס פרסלי, נערי החוף ועוד.

הרצאה
מפאולוס ועד מרק טווין - על הדרך בנצרות
יום שבת 10:00

מהי הדרך שראוי לנוצרי לצעוד בה, האם זו דרך סלולה המובילה לאתר מסויים או דרך רוחנית?
הנצרות מראשיתה נעה בין שתי האפשריות ומותירה את השאלה על כנה.
מרצה: חנה בנדקובסקי, מנהלת תכניות מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים

מופע
"והדרך עודנה נפקחת לאורך"

מדינת ישראל היא, עדיין, מפעל לאומי בהקמה, והזמר העברי משקף את נפתולי הדרך: הפער בין הדימוי העצמי לבין הדמות הנשקפת במראה, החלומות והכאבים, התקוות והקשיים, הפרחים והמוקשים. מסע במילים ובצלילים בין תחנות מעצבות לאורך שבעים שנותיה של המדינה.
עורך ומספר: ד"ר מוטי זעירא | שירה: מיטל טרבלסי | נגינה: תומר קלינג

צור קשר
נשמח לקבל הערות ותגובות, המלצות או בקשות.אנא מלאו את הפרטים בתיבה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.
שלח