גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
סופ"ש של תרבויות

תנ"ך אחר

מלון דן כרמל, חיפה | 15 - 17 דצמבר 2016

בספר התנ”ך אצור סיפור האנושות וסיפורו הדרמטי של העם היהודי, סיפור מכונן בעל משמעות עד ימינו. תככים משפחתיים ופוליטיים, אהבות אסורות, שאלות מוסר, הבחנה בין טוב לרע – על כל אלה עם אנשי רוח, יוצרים, חוקרים ואוהבי תנ”ך הבוחנים את הטקסטים בראייתם המקורית ובדרכם המיוחדת.

תנ

תוכנית הסופ"ש:

הרצאה
הנשים בחייו של דוד המלך
יום חמישי 17:00

המלך דוד מוקף היה בנשים רבות ולפי ספרות האגדה היו לו 18 נשים. על יסוד קריאה בספרות האגדה נברר מה מסופר על יחסיו עם אמו (שלא נזכרת במקרא), מי היא אותה "עגלה" הנזכרת בין נשותיו והאמנם חטא דוד כששכב עם בת שבע?
מרצה: פרופ' אביגדור שינאן, האונ' העברית

מופע
כל השומע יצחק
יום חמישי 21:00

יורם טהרלב במופע המבוסס על הדרשות שפרסם מדי שבוע, מספר את כל התורה על רגל אחת… דרשות משובבות נפש על פרשות השבוע, על פרקי אבות ועל ספרות המוסר. הכל מנקודת מבט של אפיקורוס אוהב ישראל בשילוב סיפורים ומשלים מלאי הומור מחיי היומיום שלנו. בהשתתפות הזמרת דלית כהנא

הרצאה
עלילות ה"מוסד" בתקופת המקרא
יום שישי 10:00

במקרא מופיעות כמה וכמה עלילות ריגול, חלקן מסתיימות בטוב, וחלקן בכישלון. מדוע בוחר המספר המקראי לפתוח את מסכת כיבוש הארץ דווקא בעלילות מרגלי יהושע בביתה של רחב הזונה מיריחו? ובכלל, מדוע יש לסופרי המקרא עניין לספר עלילות ריגול שכאלה, מהו הלקח שאנו מצופים להסיק מהן?
מרצה: פרופ' יאיר זקוביץ', האונ' העברית והמרכז הבינתחומי

הרצאה
"תְּנָ"כִי פָּתוּחַ " – ציורי המקרא של אבֵּל פַּן בדיאלוג עם השירה העברית
יום שישי 11:45

"תְּנָ"כִי פָּתוּחַ בספר איוב" כתבה רחל  המשוררת, והמשיכה מסורת שבה הסיפור המקראי שימש מקור השראה לשירה העברית במשך דורות – ביאליק ורחל, דליה רביקוביץ, חיים גורי ועוד, כשהדיאלוג הפורה עם ספר הספרים מתקיים גם בציור ובפיסול לאורך מאות שנות תרבות. לעומת זאת, הציור הישראלי מצא את הקשר למקורות בשיבה לארץ ישראל והמפגש עם נופיה. אירועי התנ"ך העשירו את דמיונו של הצייר אבל פן ובסדרת ציורים מרתקים העניק פרשנות מיוחדת במינה, בעיקר לדמויות מזרחיות שבאמצעותם עיצב את הדגמים של אבות האומה באופן אקזוטי וססגוני.
מרצה: ד"ר רוחמה אלבג, החוג לספרות, מכללת לוינסקי

הרצאה
אונס תמר - תאווה רגעית או תכנון זדוני?
יום שישי 17:00

סיפור אונס תמר הוא סיפור קשה. מדוע ראה הסופר חשיבות להכניס ארוע, שאין לו חשיבות היסטורית למסגרת סיפורי דוד והאם האונס הוא תוצאה של חשק רגעי, או שמסתתר מאחוריו תכנון קר לצרכים פוליטיים?
מרצה: יוסי נינוה

מופע
לכה דודי
יום שישי 21:00

מדוד המלך ועד נעמי שמר. חנן יובל ואורי הרפז, שותפים לדרך לאורך השנים, במופע מיוחד של שירים וניגונים שנוצרו בהשראת טקסטים מקראיים, כמו גם שירים מהתפילה ומהמסורת, שירי אהבה ונשמה, פיוט וזמר עברי.

הרצאה
"אל תשלח ידך אל הנער"
יום שבת 10:00

סיפור העקידה הוא אחד הסיפורים הקשים אך המכוננים בשיח התרבותי הישראלי. כיצד מתמודדים עמו חז"ל ופרשני ימי הביניים וכיצד מתגלגל הסיפור לאורך התקופות באמנות ועד הספרות הישראלית העכשווית?
מרצה: גליה דורון, מרצה למקרא ולארכיאולוגיה

קונצרט
"נבוקו" וגלות בבל
יום שבת 12:15

יהודי בבל לא איבדו את זיקתם לירושלים‏ ואת האמונה בגאולה. "נבוקו", האופרה הנודעת והאהובה של ורדי, מתארת את כמיהת היהודים לחופש ולשיבת ציון. גם מלחינים נוספים במאה ה-20 כתבו יצירות ושירים על מאורע זה, מהמלחין יחזקאל בראון ועד שירי פופ.
בהשתתפות: מקהלת מעיין בניצוח ענת מורג
פסנתר והנחיה: גיל שוחט

מחירים:

סופ"ש לזוג 4,400 ש"ח
לזוג, חברי מועדון קשרי תרבות 3,890 ש"ח
ליחיד, בחדר זוגי 3,200 ש"ח
ליחיד בחדר זוג, לחברי מועדון קשרי תרבות 2,900 ש"ח
צור קשר
נשמח לקבל הערות ותגובות, המלצות או בקשות.אנא מלאו את הפרטים בתיבה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.
שלח