גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
סופ"ש של תרבויות

ארץ ישראל הישנה והטובה

אחוזת אסיינדה ביער, מעלות | 07 - 09 פברואר 2019

בחזרה לתקופת המנדט

בחזרה לימי הישוב, לימים שבגרוש היה חור, אל הבחורות עם הקוקו והסרפן, אל תל אביב הקטנה, "המטאטא" ו"הקומקום", חניתה ותל עמל, בית אלפא ונהלל, אל הפו"ש והפלמ"ח, היו לילות, כלניות, חבורה שכזאת… היה היו זמנים – על כל אלה בסופ"ש שכולו געגועים וזיכרונות מארץ ישראל שהייתה ואיננה עוד.

ארץ ישראל הישנה והטובה

תוכנית הסופ"ש:

הרצאה
ירושלים בתקופת המנדט
יום חמישי 17:00

ההרצאה תעסוק במשולש שהתפתח בירושלים בתקופת השל טון הבריטי בין יהודים, ערבים ובריטים, בדגש על ההתפתחות העירונית בעיר במהלך 30 שנות שלטון בריטי. בשנים אלו נבנתה העיר בתכנון בריטי ובפעילות יהודית וערבית.
מרצה: פרופ' גדעון ביגר, אונ' ת"א

מופע
"היו לילות"
יום חמישי 21:00

מופע מרגש המוקדש לצמד יעקב אורלנד ומרדכי זעירא. האחד הוא בן דורם וחברם של אלתרמן ושלונסקי; השני חלוץ, ממייסדי קיבוץ אפיקים. האחד ראה את ייעודו כמשורר, אך התפרסם בעיקר בזכות פזמוניו המופלאים; השני הלחין וניגן על מסרק שנים רבות עד שזכה לפסנתר. שניהם הפכו לחברים טובים ושותפים לחלומות וליצירה.
מספר – ד"ר מוטי זעירא | שירה – מיטל טרבלסי

הרצאה
המרד היהודי שלא היה בימי המנדט
יום שישי 10:00

בבתי הספר לומדים ובבחינות הבגרות נבחנים על "תנועת המרי העברי" שהרימה יד אמיצה על הבריטים עד שהללו גורשו מהארץ. האם היו דברים מעולם? ואם היה, מה היה ומי מרד, אם בכלל? הזיכרון בשלו והמחקר בשלו. האם צריך שיפגשו? אולי לא.
מרצה: פרופ' מוטי גולני, אונ' ת"א

הרצאה
צמיחתם של מנהיגים בארץ ישראל
יום שישי 11:45

בתקופת המנדט הופיעו בארץ שורה של מנהיגים, שלא היו ידועים בחו"ל, ושצמיחתם למנהיגות אירעה בארץ. מצד שני, מנהיגים שצמחו בחו"ל בדרך כלל לא הצליחו בארץ. מה קרה כאן?
מרצה: פרופ' אניטה שפירא, אונ' ת"א, כלת פרס ישראל להיסטוריה של עם ישראל, תשס"ח

הרצאה
"ראי אדמה" - הספרות הישראלית והמנדט הבריטי
יום שישי 17:00

הספרות שהתהוותה בארץ הגיבה באופנים שונים לשלטון הבריטי. המשורר טשרניחובס קי, עגנון ברומן "שירה", ע. עוז בזיכרונות ילדותו הירושלמית ונחום גוטמן, הילד התל אביבי. כולם נתנו ביטוי אמנותי לתקופה הסוערת ורבת התהפוכות.
מרצה: ד"ר רוחמה אלבג, החוג לספרות, מכללת לוינסקי

מופע
ארצנו הקטנטונת
יום שישי 21:00

מחומה ומגדל ועד הקמת המדינה. מיטב השירים של ארץ ישראל הישנה והטובה. משירי נתן אלתרמן, אלכסנדר פן, דוד זהבי, מרדכי זעירא וחיים חפר. משירי החלוצים, המחתרות, העפלה, חומה ומגדל, הפלמ"ח ותש"ח.
שירה: דודו זכאי, יוליה גוליגר, הילה הררי, עומרי רוזנצוויג
מנהל מוסיקלי: אורי קריב

הרצאה
"זהו טיב הפלמ"ח..."
יום שבת 10:00

הפלמ"ח, הכוח הסדיר של ה"הגנה", היה ארגון יוצא דופן בהיסטוריה של היישוב היהודי בהרכב חבריו, במבצעיו ובמורשתו. על הפלמ"ח יספר האלוף (מיל') ישעיהו (שייקה) גביש. הצטרף לפלמ"ח בשנת 1943 ומילא שורה של תפקידים עד למפקד הגדוד הראשון של חטיבת "יפתח". בהמשך שירותו בצה"ל מילא את תפקיד אלוף פיקוד דרום במלחמת ששת הימים. שייקה מכהן כיו"ר עמותת "דור הפלמ"ח".

מופע
Oh My Darling, Clementine
יום שבת 12:15

השירים ששרו החיילים הבריטים והאוסטרלים בשהותם בא"י, השירים מאמריקה שהושמעו ב"קול ירושלים" וכמובן שירת הארץ שהושמעה שוב ושוב בשידורי הרדיו.
בביצוע: שירי גולן, גבריאלה לואיס, שי טוחנר, יונתן מילר

צור קשר
נשמח לקבל הערות ותגובות, המלצות או בקשות.אנא מלאו את הפרטים בתיבה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.
שלח