גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030
מופעים והרצאות

בחזרה לארץ ישראל הישנה

מוזיאון תל אביב לאמנות - אולם אסיא

בחזרה לימי היישוב העברי, לימים שבגרוש היה חור, אל הבחורות עם הקוקו והסרפן, תל אביב הקטנה, חניתה ונהלל. הפלמ”ח והמחתרות, היו לילות וכלניות. מבט מפוכח בצד געגועים וזכרונות מארץ ישראל שהיתה ואיננה עוד.

לרכישת כרטיסים: משרדי רעות קשרי תרבות - טל': 08-9396030
בחזרה לארץ ישראל הישנה
בחזרה לא
הפלמ"ח – סיפור אישי
יום שלישי14.01.202017:00

הפלמ”ח, הכוח הסדיר של ה”הגנה” היה ארגון יוצא דופן בהיסטוריה של היישוב היהודי בהרכב חבריו, במבצעיו ובמורשתו. על הפלמ”ח יספר האלוף (מיל’) ישעיהו (שייקה) גביש. גביש הצטרף לפלמ”ח בשנת 1943 ומילא שורה של תפקידים עד למפקד הגדוד הראשון של חטיבת “יפתח”. בהמשך שירותו בצה”ל מילא את תפקיד אלוף פקוד דרום במלחמת ששת הימים. 

בחזרה לא
ירושלים בתקופת המנדט
יום שלישי14.01.202018:15

על החיים בירושלים של שנות הארבעים, תחת מתח באוויר לקראת הקמת המדינה וקץ למנדט הבריטי: פיגועים קשים, ויכוח נוקב בין המחתרות, החלטת האו”ם ב-29 לנובמבר, וכל אילו על רקע שואה נוראה שהתחוללה בעמנו.
מרצה: עוזי ברעם, בעבר חבר כנסת ושר בממשלת ישראל

בחזרה לא
איפה היא ארץ-ישראל?
יום שלישי18.02.202017:00

ארץ ישראל הייתה מטרת העלייה היהודית, אבל תחומיה המדויקים היו בלתי ידועים בתקופת היישוב. בהרצאה ננסה לתחם את גבולות הארץ בהתאם לדעות השונות. 
מרצה: פרופ’ גדעון ביגר, אונ’ ת”א

בחזרה לא
רומן רוסי
יום שלישי18.02.202018:15

להוציא את היהודים מרוסיה, להוציא את רוסיה מהיהודים… רומן האהבה – שנאה בין היישוב לבין רוסיה, ההשפעות התרבותיות, הגעגועים, והציפיה שהעלייה החדשה מרוסיה תהיה בדגם העליה השנייה.
מרצה: פרופ’ אניטה שפירא, אונ’ ת”א, כלת פרס ישראל להיסטוריה של עם ישראל, תשס”ח

בחזרה לא
"נשמת עבריות נאצלת"
יום שלישי24.03.202017:00

עיצובה ובנייתה של תרבות עברית חדשה היתה אחת המשימות החשובות ביותר שלקח על עצמו היישוב בארץ טרם הקמת המדינה, בצד בניין הארץ, הקמת כח המגן, התיישבות ועלייה. הדבר בא לידי ביטוי בחידוש חגים, יצירת תרבות עירונית, מאבק על השפה העברית כשפת התרבות: בתיאטרון, בזמר, בספרות ועוד.
מרצה: ד”ר מוטי זעירא, חוקר זמר עברי

בחזרה לא
ס' יזהר - דיוקנו של הצבר
יום שלישי24.03.202018:15

גדולתו של הסופר ס’ יזהר בלשון העשירה ובנאמנותו המוחלטת למרחב בו נולד וגדל. מסיפורו הראשון ועד ליצירתו הנפלאה “מקדמות”, הוא מפליא לתאר את ההווי המיוחד ומלא התקווה, של השנים שלפני קום המדינה. 
מרצה: ד”ר רוחמה אלבג, החוג לספרות, מכללת לוינסקי

בחזרה לא
הייתה מחתרת?
יום שלישי07.04.202017:00

הביטוי “שלוש המחתרות” שגור היטב בזיכרון הקולקטיבי הישראלי עד שדומה שאיש אינו מבקש את פשרו. הכוונה במקרה הזה היא כמובן לאצ”ל, ללח”י ולארגון ההגנה, בדרך כלל בסדר הזה. האומנם היו ליישוב היהודי בימי המנדט שלוש מחתרות? האם בכלל היתה לו מחתרת? נצא מהזיכרון אל מחוזות המחקר אל חווית לימוד אחרת, מתקנת.
מרצה: פרופ’ מוטי גולני, אונ’ ת”א

בחזרה לא
"שיר, התחדשות, בניין ועלייה!"
יום שלישי07.04.202018:15

המשוררות והמשוררים של תקופת היישוב ראו בעשייתם הספרותית חלק בלתי נפרד מהמאמץ לבנות בית לאומי לעם היהודי בארץ-ישראל. הדבר בא לידי ביטוי בשירתם “הרצינית”, בפזמוניהם ובכתיבתם לילדים. בהרצאה נתוודע אל נתן אלתרמן, אברהם שלונסקי, לאה גולדברג ואחרים, כבוניה העמלנים של תרבות עברית חדשה.
מרצה: ד”ר מוטי זעירא, חוקר תרבות וזמר עברי

צור קשר
נשמח לקבל הערות ותגובות, המלצות או בקשות.אנא מלאו את הפרטים בתיבה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.
שלח

צור קשר
נשמח לקבל הערות ותגובות, המלצות או בקשות.אנא מלאו את הפרטים בתיבה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם.
שלח