גלו עוד
הרשמה לניוזלטר
שלח

08-9396030
אאא
08-9396030

הרצאות במוזיאון

ארץ ישראל הישנה

בחזרה לא”י הישנה והטובה – תקופת המנדט

יום רביעי | 20.11.2019 | 17:00
מבט מתקן על “שלוש המחתרות” בימי המנדט
הביטוי “שלוש המחתרות” שגור היטב בזיכרון הקולקטיבי הישראלי עד שדומה שאיש אינו מבקש את פשרו. הכוונה במקרה הזה היא כמובן לאצ”ל, ללח”י ולארגון ההגנה, בדרך כלל בסדר הזה. האומנם היו ליישוב היהודי בימי המנדט שלוש מחתרות? האם בכלל היתה לו מחתרת? של מי היו המחתרות הללו? האם אפשר לומר אצ”ל, לח”י והגנה בנשימה אחת? מדוע בכלל היה היישוב זקוק למחתרת? נגד מי הוא נלחם? נצא מהזיכרון אל מחוזות המחקר אל חווית לימוד אחרת, מתקנת.
מרצה: פרופ’ מוטי גולני, אונ’ ת”א

 

יום רביעי | 20.11.2019 | 18:15
“ובארץ יקום דור”
המשוררות והמשוררים של תקופת היישוב ראו בעשייתם הספרותית חלק בלתי נפרד מהמאמץ לבנות בית לאומי לעם היהודי בארץ-ישראל. הדבר בא לידי ביטוי בשירתם “הרצינית”, בפזמוניהם ובכתיבתם לילדים. בהרצאה נתוודע אל נתן אלתרמן, אברהם שלונסקי, לאה גולדברג ואחרים, כבוניה העמלנים של תרבות עברית חדשה.
מרצה: ד”ר מוטי זעירא, חוקר תרבות וזמר עברי

 

שנות הארבעים בין השואה להקמת המדינה
על החיים בירושלים של שנות הארבעים, תחת מתח באוויר לקראת הקמת המדינה וקץ למנדט הבריטי: פיגועים קשים, ויכוח נוקב בין המחתרות, החלטת האו”ם ב-29 לנובמבר, וכל אילו על רקע שואה נוראה שהתחוללה בעמנו.
מרצה: עוזי ברעם, בעבר חבר כנסת ושר בממשלת ישראל

 

איפה היא ארץ-ישראל?
ארץ ישראל הייתה מטרת העלייה היהודית, אבל תחומיה המדויקים היו בלתי ידועים בתקופת היישוב. בהרצאה ננסה לתחם את גבולות הארץ בהתאם לדעות השונות. 
מרצה: פרופ’ גדעון ביגר

 

אהבה-שנאה בין היישוב לבין רוסיה
להוציא את היהודים מרוסיה, להוציא את רוסיה מהיהודים… רומן האהבה – שנאה בין היישוב לבין רוסיה, ההשפעות התרבותיות, הגעגועים, והציפיה שהעלייה החדשה מרוסיה תהיה בדגם העליה השנייה.
מרצה: פרופ’ אניטה שפירא, אונ’ ת”א, כלת פרס ישראל להיסטוריה של עם ישראל, תשס”ח

 

“נשמת עבריות נאצלת”
עיצובה ובנייתה של תרבות עברית חדשה היתה אחת המשימות החשובות ביותר שלקח על עצמו היישוב בארץ טרם הקמת המדינה, בצד בניין הארץ, הקמת כח המגן, התיישבות ועלייה. הדבר בא לידי ביטוי בחידוש חגים, יצירת תרבות עירונית, מאבק על השפה העברית כשפת התרבות: בתיאטרון, בזמר, בספרות ועוד.
מרצה: ד”ר מוטי זעירא,

 

ס’ יזהר – דיוקנו של הצבר
גדולתו של הסופר ס’ יזהר בלשון העשירה ובנאמנותו המוחלטת למרחב בו נולד וגדל.
מסיפורו הראשון ועד ליצירתו הנפלאה “מקדמות”, הוא מפליא לתאר את ההווי המיוחד ומלא התקווה, של השנים שלפני קום המדינה. 
מרצה: ד”ר רוחמה אלבג, החוג לספרות, מכללת לוינסקי

 

מבט מתקן על “שלוש המחתרות” בימי המנדט
הביטוי “שלוש המחתרות” שגור היטב בזיכרון הקולקטיבי הישראלי עד שדומה שאיש אינו מבקש את פשרו. הכוונה במקרה הזה היא כמובן לאצ”ל, ללח”י ולארגון ההגנה, בדרך כלל בסדר הזה. האומנם היו ליישוב היהודי בימי המנדט שלוש מחתרות? האם בכלל היתה לו מחתרת? של מי היו המחתרות הללו? האם אפשר לומר אצ”ל, לח”י והגנה בנשימה אחת? מדוע בכלל היה היישוב זקוק למחתרת? נגד מי הוא נלחם? נצא מהזיכרון אל מחוזות המחקר אל חווית לימוד אחרת, מתקנת.
מרצה: פרופ’ מוטי גולני, אונ’ ת”א

יצירות מופת_stt

יצירות המופת של כל הזמנים

יום רביעי | 20.11.2019 | 20:00
ספרות עברית
עמוס עוז מוקדם ומאוחר – בין חברים ובין אהבה לחושך
הסופר עמוס עוז  עוסק ביצירותיו בדיוקנו של יליד הארץ וגלגוליו בשנים שלפני ואחרי קום המדינה. הוא נע בין שני מרחבים; הקיבוץ וירושלים, ומתאר באופן מרתק את חיינו אז ועתה. ההרצאה תסקור את יצירותיו ותתמקד ברומן “סיפור על אהבה וחושך”.
מרצה: ד”ר רוחמה אלבג, החוג לספרות, סמינר לוינסקי

 

יום רביעי | 20.11.2019 | 21:15
אמנות
״אלוהים נמצא בפרטים הקטנים״ 
מאחורי כל יצירת מופת מסתתר סיפור המדגים את המיוחד בה, לדוגמה תמונתו האנס הולביין נקראת “השגרירים”, אולם רק אחד משני המצויירים בה היה אי-פעם שגריר. כשרמברנדט צייר את התמונה המכונה כיום “משמר הלילה” היה לה שם אחר בכלל, והיא תיארה משמר יומי ולא משמר לילי, ומה מיוחד בעטיפת “האלבום הלבן” של ה”ביטלס”?
מרצה: ד”ר דורון לוריא, אוצר, חוקר אמנות, רסטורטור ראשי ואוצר בכיר לשעבר במוזיאון תל אביב ומבקר אמנות בגלי צה״ל

 

ספרות כללית
טולסטוי – מוטת הכנפיים הגדולה
הסופר המינגוויי אמר: “אני עולה לזירה ומתאגרף עם כל סופר, אבל אם טולסטוי עולה – אני לא עולה”. במה היה טולסטוי גדול ומה אומרות היצירות שלו לרוסים? איך הן חוצות תרבויות, גם לאלה הרחוקות מן התרבות הרוסית, עד אלינו, לסופרים עבריים ולקוראים ישראלים?
מרצה: פרופ’ נסים קלדרון, אונ’ בן-גוריון

 

התנ”ך
התנ”ך – ספר מהפכת אלוהים
ספר התנ״ך כולל בתוכו עדויות למהפכות רבות: החל ממהפכת האמונה באל אחד ועד לגיבושו של קאנון ספרותי-אמוני, אסופה שאין להוסיף עליה ואין לגרוע ממנה. בהרצאה נדון בשלל המהפכות המסתתרות בין דפי ספר התנ״ך ובהשלכותיהן.   
מרצה: פרופ’ יאיר זקוביץ’, האונ’ העברית והמרכז הבינתחומי

 

תיאטרון
“הסוחר מונציה”
מחזה אנטישמי או מחזה ביקורתי על שנאת הזר
מרצה: אילן רונן,

 

מוסיקת רוק ופופ
The Beatles
מרצה: יואב קוטנר

 

מוסיקה קלאסית
כשמוצרט פגש את גתה
מילותיו של ענק השירה הגרמנית, יוהאן וולפגנג פון גתה, פוגשות את המוסיקה של וולפגנג אמדאוס מוצרט רק פעם אחת ויחידה בשיר “הסיגלית”.
שיר קצר זה מקפל בתוכו עולם ומלואו של אהבה, כמיהה, מגע, מוות והזדככות.
הטיפול המוסיקלי של מוצארט במילים של גתה הוא גאוני ומהפכני להפליא.
מוצרט מפרק את צורת הליד המסורתית וכותב אופרה בזעיר אנפין כאשר הארכיטקטורה המוצרטינית מושתתת כל כולה על הטקסט ועל הדרמה.
התוצאה היא אבן-פינה בתולדות הליד הגרמני, שיר חד פעמי שמגדיר מחדש את צורת הליד וקורא תיגר על האזיקים הצורניים הקלאסיים המקובלים באותה תקופה.
מרצה: המנצח והפסנתרן דוד זבה

 

קולנוע
אורות הכרך”    
מרצה: ד”ר הנרי אונגר, אונ’ ת”א